Czy mogę się nie zgodzić na wywłaszczenie nieruchomości?

Wywłaszczenie nieruchomości na cele publiczne nie wymaga zgody dotychczasowego właściciela. Jedyną możliwością zapobiegania jest odwołanie się od przedmiotowej decyzji do organu wyższego szczebla. Przesłanką odwołania nie może być jednak osobista niezgoda na stan faktyczny. Stanie się ono skuteczne tylko, jeśli wywłaszczenie dokonane zostało z naruszeniem prawa. W praktyce takie odwołania rzadko kończą się sukcesem (inwestycje celu publicznego są zwykle starannie przygotowywane).

Procedura odwołania od decyzji o wywłaszczeniu

Odwołanie należy złożyć do organu wyższego rzędu niż ten, który wydał decyzję o wywłaszczeniu. W sytuacji, gdy decyzja została wydana przez starostę, odwołanie należy skierować do wojewody. Natomiast jeśli decyzję wydał wojewoda, odwołanie musi zostać złożone do właściwego ministra. Ważne jest, aby odwołanie zostało wniesione w ciągu 14 dni od dnia skutecznego doręczenia decyzji.

Jeżeli decyzja organu II instancji dotycząca odwołania od decyzji nie satysfakcjonuje wywłaszczonych, mają oni prawo do złożenia skargi. Skargę należy wnieść do wojewódzkiego sądu administracyjnego (WSA) w ciągu 30 dni od momentu otrzymania rozstrzygnięcia wydanego przez organ drugiej instancji. W ostateczności można również skarżyć kasacyjnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, w terminie 30 dni od dnia otrzymania odpisu orzeczenia WSA z uzasadnieniem. Skargę kasacyjną musi sporządzić adwokat lub radca prawny.


Opublikowano

w

przez

Tagi: