Archiwa: Porady prawne
-
Jak domagać się wykupu resztówki?
Aby zbyć resztówkę, należy złożyć pisemny i uzasadniony wniosek do inwestora. Jeśli odpowiedź nie jest zgodna z oczekiwaniami, tj. inwestor odmówił wykupu lub zaproponował cenę poniżej wartości nieruchomości, to właściciel jest uprawniony do dochodzenia roszczenia przed właściwym sądem powszechnym. Należy złożyć powództwo o wykup nieruchomości. To wiąże się z: Czy sąd może ustalić cenę nabycia…
-
Co można zrobić z częścią nieruchomości pozostałą po podziale?
Jeśli nieruchomość powstała po podziale związanym z wywłaszczeniem jej części nie nadaje się do wykorzystania na dotychczasowe cele, to właściciel może żądać jej wykupu przez inwestora. Trzeba pamiętać, że przesłanką wykupu tzw. resztówki jest brak możliwości wykorzystania, a nie pogorszenie warunków. W praktyce wymaga to wskazania: Czy inwestorzy chętnie wykupują resztówki? Jak wynika z doświadczenia,…
-
Jak uzyskać odszkodowanie za zajęcie czasowe nieruchomości?
Odszkodowanie za zajęcie czasowe oraz wyrządzone nieodwracalne szkody uzgadnia się pomiędzy inwestorem a właścicielem nieruchomości. Uzgodnienia dokonuje się po: Dopiero po zajściu powyższych przesłanek można określić całkowity czas niemożności korzystania z nieruchomości przez właściciela oraz rozmiary szkody. Jeśli nie dojdzie do uzgodnienia, to każda ze stron jest uprawniona do złożenia wniosku o ustalenie odszkodowania przez…
-
Jakie są koszty postępowania skargowego przed sądem administracyjnym?
Od skargi na decyzję ustalającą odszkodowanie za wywłaszczenie dokonuje się opłaty stosunkowej, wyliczanej od wartości przedmiotu sporu. Sądy różnie określają wartość przedmiotu sporu, w zależności od treści skargi i zgromadzonego materiału dowodowego: albo jako wartość ustalonego w decyzji odszkodowania, albo jako różnicę pomiędzy wartością odszkodowania a kwotą, której domaga się strona. Wysokość opłaty wynosi: Koszty…
-
Jak zaskarżyć decyzję organu drugiej instancji?
Orzeczenie wydane przez organ drugiej instancji na skutek wniesionego odwołania kończy postępowanie administracyjne i ma przymiot ostateczności. Na takie orzeczenie przysługuje skarga do właściwego sądu administracyjnego. Skargę składa się w terminie 30 dni od daty doręczenia stronie decyzji. Właściwy sąd będzie weryfikował wydane wcześniej decyzje pod kątem zgodności z przepisami prawa. Możliwe są następujące rozstrzygnięcia:…
-
Jakie są koszty odwołania się od decyzji o odszkodowaniu za wywłaszczenie?
Wnoszenie odwołania od decyzji o odszkodowaniu za wywłaszczenie nie wiąże się z opłatami na rzecz organu pod warunkiem, że stronie samodzielnie uda się sformułować argumenty. Kosztami w skutecznym uzyskaniu celu mogą być natomiast: Koszty niematerialne Dodatkowo, warto pamiętać, że odwołanie powinno być dobrze przygotowane pod względem merytorycznym, co może wymagać czasu i staranności. Kosztem może…
-
Jak odwołać się od decyzji ustalającej odszkodowanie?
Odwołanie od decyzji ustalającej odszkodowanie składa się do organu wyższego szczebla względem tego, który wydał decyzję. Przykładowo: W każdym przypadku odwołanie składa się za pośrednictwem organu pierwszej instancji. Odwołanie należy złożyć w terminie do 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie. Co zawrzeć w odwołaniu? W odwołaniu warto wskazać, w jaki sposób doszło do naruszenia…
-
Jaki zweryfikować poprawność sporządzenia operatu?
Podmiotem uprawnionym do oceny poprawności sporządzenia operatu szacunkowego jest organizacja zawodowa rzeczoznawców majątkowych – przez taką należy rozumieć regionalne i krajowe stowarzyszenia rzeczoznawców majątkowych. Ocena powinna być: Dlaczego organ nie może ocenić poprawności sporządzenia operatu? W toku postępowania administracyjnego organ ocenia operat szacunkowy pod kątem jego przydatności jako dowód w postępowaniu. Może zweryfikować braki formalne,…
-
Jak składać uwagi do operatu szacunkowego określającego wartość nieruchomości?
Uwagi do operatu szacunkowego należy składać na piśmie do organu prowadzącego postępowanie o ustalenie odszkodowania lub do protokołu w trakcie rozprawy administracyjnej, jeśli taka będzie przeprowadzona. Istnieją dwa rodzaje zasadnych uwag: Osoba wywłaszczana nie posiada zwykle tzw. wiedzy specjalnej, dlatego zalecane jest skorzystanie z usług prawnika i/lub rzeczoznawcy majątkowego, którzy będą w stanie przeanalizować operat…
-
Jak obliczyć waloryzację odszkodowania za wywłaszczenie?
Podmiot zobowiązany do wypłaty odszkodowania za wywłaszczenie winien zwaloryzować jego wartość za okres pomiędzy wydaniem decyzji ustalającej odszkodowanie a jego wypłatą. Waloryzacji dokonuje się zgodnie ze współczynnikami publikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny. Jeśli dla danego rodzaju nieruchomości nie ustala się wskaźnika, to zastosowanie będzie miał wskaźnik właściwy dla cen towarów i usług konsumpcyjnych (tzw. indeks).…
-
Jakie inne środki dowodowe mogą zostać użyte w toku postępowania o ustalenie odszkodowania?
Podstawowym materiałem dowodowym w postępowaniu o ustalenie odszkodowania za wywłaszczenie jest operat szacunkowy sporządzony przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego. Strona może złożyć do akt sprawy własne wnioski dowodowe, z których dużą moc mają w szczególności: Czy strona może złożyć dowolne środki dowodowe? Katalog środków dowodowych jest otwarty, więc możliwe jest składanie dowolnych dowodów, które mogą potwierdzać…
-
Jak ustalić, czy określona w operacie wartość nieruchomości jest prawidłowa?
Rzeczoznawca majątkowy w toku zdobywania uprawnień zawodowych nabywa tzw. wiedzę specjalną. Na jej podstawie dokonuje m.in. Osoba wywłaszczana może, z pomocą doświadczonego prawnika, przeanalizować operat pod kątem formalnym, tj. zweryfikować, czy zawiera niezbędne elementy, a także w ograniczonym zakresie przeanalizować go rzeczowo – sprawdzić, czy zgadza się przeznaczenie, nie popełniono błędów rachunkowych, nie pominięto cech…
-
Jakie cechy nieruchomości decydują o jej wartości?
Nieruchomości różnią się wartością z powodu wielu czynników. Ustawodawca do najważniejszych cech nieruchomości, które maja wpływ na ich wartość zaliczył: Nie jest to jednak katalog zamknięty. Cechy cenotwórcze ustala w ramach wiedzy specjalnej rzeczoznawca majątkowy. Cechy takie powinny kształtować konkretny rynek nieruchomości. Przykładowo mogą nimi być: ukształtowanie terenu, wielkość działki, uzbrojenie działki, klasa gleby, standard…
-
Jak można zapoznać się z treścią operatu szacunkowego określającego wartość nieruchomości?
Operat szacunkowy jest najważniejszym dowodem w postępowaniu o ustaleniu odszkodowania. Organ jest zobowiązany umożliwić osobie, której interesu prawnego dotyczy treść operatu, odpowiednio do sytuacji: Czy organ ma obowiązek doręczyć operat osobie wywłaszczonej? Z przepisów prawa nie wynika, aby organ miał automatyczny obowiązek doręczenia operatu szacunkowego osobie wywłaszczonej. Aktualne orzecznictwo stoi na stanowisku, że uchybieniem nie…
-
Jakie są terminy na czynności dla strony w postępowaniu o ustalenie odszkodowania za wywłaszczenie?
Organ prowadzący postępowanie ma obowiązek wyznaczyć stronie termin na wypowiedzenie się w sprawie zgromadzonego materiału dowodowego. Zwykle jest to okres wynoszący 7 lub 14 dni, co ma dać stronie czas na: Istnieje jednak możliwość wydłużenia tego terminu na wniosek strony, co może być szczególnie istotne w przypadku bardziej złożonych spraw lub konieczności konsultacji z prawnikiem…
-
Jak dowiadywać się o przebiegu postępowania o ustalenie odszkodowania?
Organ prowadzący sprawę ma obowiązek informować stronę o najważniejszych etapach postępowania o ustaleniu odszkodowania za wywłaszczenie. Do takich kluczowych momentów zalicza się przede wszystkim: Strona postępowania zostaje poinformowana o powyższych zdarzeniach w formie pisemnej. Czy można pytać o przebieg postępowania bezpośrednio? Bieżące informacje na temat postępu sprawy często można uzyskać bezpośrednio poprzez kontakt telefoniczny z…
-
Co orzeka organ w przypadku przewlekłości postępowania lub bezczynności organu?
W przypadku złożenia ponaglenia, organ wyższego szczebla ustala, czy doszło do przewlekłości postępowania lub bezczynności organu. Jeśli stwierdzi zaistnienie takiego faktu, to przede wszystkim wskazuje sposób i termin załatwienia sprawy. W przypadku skargi do sądu administracyjnego, sąd nakazuje podjęcie określonego działania (wydania aktu, interpretacji, dokonania czynności, uznania uprawnienia, itp.), orzeka ponadto o obowiązku poniesienia kosztów…
-
Jakie środki prawne przysługują właścicielowi nieruchomości, jeśli organ nie dochowuje ustawowych terminów?
Jeśli organ nie dochowuje ustawowych terminów załatwienia sprawy, to strona postępowania może złożyć ponaglenie do organu wyższego szczebla (za pośrednictwem organu pierwszego stopnia). W sytuacji, gdy ponaglenie okaże się nieskuteczne, to stronie przysługuje prawo do złożenia skargi do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego na, odpowiednio: Jak składa się skargę na przewlekłość postępowania/bezczynność organu? Skargę składa się…
-
Jak organ ustala wysokość odszkodowania za wywłaszczenie?
Właściwy organ ustala wysokość odszkodowania za wywłaszczenie w drodze decyzji administracyjnej. Przed jej wydaniem organ gromadzi materiał dowodowy, w szczególności opinię o wartości nieruchomości sporządzoną przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego w formie operatu szacunkowego. Czy możliwe jest ustalenie odszkodowania w drodze rokowań? Ustalenie odszkodowanie w drodze rokowań możliwe jest w każdym postepowaniu o ustalenie odszkodowania: pozwala…
-
Jaki organ jest właściwy do ustalenia wysokości odszkodowania?
Wysokość odszkodowania ustala ten sam organ, który wydał decyzję wywłaszczeniową. Jest nim starosta lub wojewoda. W przypadku najczęstszych w Polsce wywłaszczeń na cele drogowe wygląda to następująco: Kto ustala wysokość odszkodowania w przypadku odwołania się od decyzji? W przypadku wniesienia odwołania, organ drugiej instancji może ustalić odszkodowanie samodzielnie, o ile umożliwia to zgromadzony materiał dowodowy.…