Uwagi do operatu szacunkowego należy składać na piśmie do organu prowadzącego postępowanie o ustalenie odszkodowania lub do protokołu w trakcie rozprawy administracyjnej, jeśli taka będzie przeprowadzona. Istnieją dwa rodzaje zasadnych uwag:
- niezgodność opisanego w operacie stanu faktycznego nieruchomości ze stanem fizycznym,
- błędy metodologiczne w sporządzeniu operatu stanowiące naruszenie powszechnie obowiązującego prawa.
Osoba wywłaszczana nie posiada zwykle tzw. wiedzy specjalnej, dlatego zalecane jest skorzystanie z usług prawnika i/lub rzeczoznawcy majątkowego, którzy będą w stanie przeanalizować operat pod kątem zgodności z przepisami.
Jakie uwagi nie stanowią merytorycznego zarzutu?
Brak zgody na wynik operatu, czyli określoną wartość nieruchomości, nie stanowi merytorycznego zarzutu, ponieważ samo niezadowolenie z oszacowanej wartości nie jest wystarczającym powodem do podważenia operatu szacunkowego. Operat szacunkowy sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego jest dokumentem opartym na przepisach prawa i standardach zawodowych. Zarzut musi opierać się więc na argumentach technicznych lub prawnych, a nie jedynie na subiektywnym przekonaniu właściciela (często nacechowanym emocjonalnie), że wartość powinna być inna.