Jeśli organ nie dochowuje ustawowych terminów załatwienia sprawy, to strona postępowania może złożyć ponaglenie do organu wyższego szczebla (za pośrednictwem organu pierwszego stopnia). W sytuacji, gdy ponaglenie okaże się nieskuteczne, to stronie przysługuje prawo do złożenia skargi do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego na, odpowiednio:
- Przewlekłe prowadzenie postępowania – jeśli załatwienie sprawy przedłuża się z powodu podejmowania przez organ działań nieprawidłowych, nieefektywnych lub pozorowanych.
- Bezczynność organu – jeśli sprawa przeciąga się, ponieważ organ nie podejmuje żadnych działań.
Jak składa się skargę na przewlekłość postępowania/bezczynność organu?
Skargę składa się za pośrednictwem organu, którego działanie jest kwestionowane. Ważne jest, aby wcześniej wezwać organ do podjęcia działania (złożyć ponaglenie). Skarga powinna zawierać: nazwę sądu, imię i nazwisko lub nazwę stron, oznaczenie rodzaju pisma, treść wniosku lub oświadczenia, wskazanie zaskarżonej czynności, nazwę organu, którego skarga dotyczy, określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego, podpis strony, załączniki.
Organ zobowiązany jest do przekazania skargi, wraz z dokumentacją i swoją odpowiedzią, do sądu w terminie 30 dni od momentu jej otrzymania.