Orzeczenie wydane przez organ drugiej instancji na skutek wniesionego odwołania kończy postępowanie administracyjne i ma przymiot ostateczności. Na takie orzeczenie przysługuje skarga do właściwego sądu administracyjnego. Skargę składa się w terminie 30 dni od daty doręczenia stronie decyzji. Właściwy sąd będzie weryfikował wydane wcześniej decyzje pod kątem zgodności z przepisami prawa. Możliwe są następujące rozstrzygnięcia:
- uwzględnienie skargi,
- oddalenie skargi.
Postępowanie przed sądem administracyjnym może też zakończyć się wydaniem postanowienia o odrzuceniu skargi lub umorzeniu postępowania.
Skarga kasacyjna
Jeśli strona wyczerpie wszystkie dostępne środki odwoławcze i zaskarżeniowe, pozostaje możliwość wniesienia skargi kasacyjnej na wyrok lub postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Skargę należy złożyć w ciągu 30 dni od otrzymania odpisu orzeczenia wraz z uzasadnieniem. Skargę kasacyjną wnosi się za pośrednictwem sądu, który wydał kwestionowane orzeczenie. Po weryfikacji dopuszczalności skargi, sąd ten przekazuje akta sprawy i odpowiedź do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Skarga kasacyjna musi być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego.