Rzeczoznawca majątkowy w toku zdobywania uprawnień zawodowych nabywa tzw. wiedzę specjalną. Na jej podstawie dokonuje m.in.
- wyboru metodologii wyceny,
- doboru nieruchomości do porównania,
- określenia cech cenotwórczych,
- określenia wielkości wpływu cech na wartość nieruchomości.
Osoba wywłaszczana może, z pomocą doświadczonego prawnika, przeanalizować operat pod kątem formalnym, tj. zweryfikować, czy zawiera niezbędne elementy, a także w ograniczonym zakresie przeanalizować go rzeczowo – sprawdzić, czy zgadza się przeznaczenie, nie popełniono błędów rachunkowych, nie pominięto cech nieruchomości itp.
Do merytorycznej oceny operatu szacunkowego uprawniona jest tylko organizacja zawodowa rzeczoznawców. Strona może zamówić taką ekspertyzę, jednak musi liczyć się z kosztami za jej wykonanie. Ocena organizacji będzie mocnym dowodem w ewentualnym postępowaniu odwoławczym.
Zamówienie kontroperatu
Strona może prywatnie zamówić sporządzenie operatu u innego rzeczoznawcy, czyli tzw. kontroperatu. Dokument będzie służyć jako dowód, gdy pojawi się podejrzenie, że przyznane odszkodowanie za wywłaszczenie jest niższe niż należne z powodu błędów w pierwotnej wycenie. Możliwe jest wykorzystanie tego dokumentu na różnych etapach postępowania, a także podczas składania odwołania od ustalonej sumy odszkodowania. Kontroperat zostanie włączony do dokumentacji, co uczyni go istotnym elementem w ewentualnym dochodzeniu swoich roszczeń przed wojewódzkim sądem administracyjnym czy w postępowaniu kasacyjnym przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.